Betyg och omdömen om konsultmäklare i Sverige


Här har jag samlat aktörer som förmedlar frilansuppdrag/konsultuppdrag i Sverige och de som köper deras tjänster, frilansarnas, betyg och omdömen om dem. Frilansare anlitar konsultmäklare och på så vis lejer de ut sitt införsäljningsarbete för att få hjälp med att hitta ett uppdrag. För att se alla konsultmäklare rekommenderar jag dig att besöka min lista över alla konsultmäklare i Sverige.

Många aspirerande eller etablerade frilansare frågar mig vilka konsultmäklare jag kan rekommendera. Jag har inte själv erfarenhet av allihop, utan föredrar att publicera och underhålla den här listan istället så får de välja själva. Hur insamlingen av den här datan går till förklarar jag längre ned i artikeln. Min förhoppning är att den hjälper frilansare i egenföretagardjungeln att välja den bästa mäklaren för dem.

OBS! Fungerar bäst i skrivbordsvy eller horisontell mobilvy. Sortera på exempelvis betyg eller avgift genom att trycka på rubrikraden.

Namn Om bolaget Snittavgift* Recensioner Antal betyg** Snittbetyg (1-5)***
Biolit Länk 10% 1
4.0
DJV Länk 100 kr/h "Betalar inte i tid" 1
1.0
Emagine Länk 7.5%
"Jag har jättebra erfarenhet av Emagine och har oftast personlig kontakt med Alex Kouchmeshki. De är otroligt snabba och lyhörda och kontaktar mig ofta med uppdrag som de tror kan passa mig. Nu när jag har pågående uppdrag via Emagine så har vi nära kontakt och jag får alltid jättebra hjälp när det behövs. Även från beställarperspektivet så jobbar jag just nu med att ta in konsulter via Emagine och har samma goda samarbete och erfarenhet där."

"Personliga, hög tillgänglighet, aktiva."

"Snabba, personliga, trevliga, vill bygga relation över tid"
3
5.0
Evolution Nordics 150 kr/h
"Anledningen till varför jag och kunden är på god fot redan från början är tack vare Evolution (främst för vår kontakt Georgia). Hon är ettrig när det kommer till att en kund och en konsult ska vara supernöjda med förutsättningar. Evolution hanterar för det mesta stora kunder inom retail, och vanligtvis vill dessa kunder ha in en konsult på väldigt kort varsel. Jag vet inte hur de lyckades ragga upp mig och hålla mig på tårna tills en av dessa kunder hörde av sig och behövde någon omgående, men jag blev omsvept o helt plötsligt var jag på ett uppdrag inom loppet av 1 vecka. Det visade sig att kunden också kände sig omsvept och imponerad av mäklaren. Mäklarens benägenhet att hela tiden stämma av o se till att båda parter är tillfredsställda till det yttersta är anledningen till varför jag och deras kunder etablerat ett längre samarbete än normalt."

"Sophie Bennett (Gould) var min mäklare från Evolution Nordics. Hon planerade månatliga avstämningar. Frågade hur jag mår hos kunden, hur det går osv. Ungefär så fungerade det. Hon frågade också alltid om det finns nya öppningar, hur teamet utvecklas och om det finns några potentiella konsultöppningar så att de skulle fånga dem tidigt. Hon var bra på att kommunicera.
2
5.0
Ework group 3.8%
"Eworks avdelning för Scania behöver anstränga sig mycket mer för att vårda relationen till underkonsulten. Det råder bristfällig kommunikation både från supporten och säljaren. Ett råd till Ework är att svara på mejlen och att faktiskt återkoppla det man kommit överens om under telefonsamtal."
2
2.0
Interim search Länk "De vägrade vara transparanta kring deras påslag" 1
3.0
Koalitionen Länk 30 kr/h 1
4.0
Nox Consulting Länk 10% "Jag har bara positiva erfarenheter av NOX Consulting, specifikt Annika Holm som är fantastisk i sin uppgift som förmedlare mellan mig och slutkunden. Det har varit tydlig kommunikation genom hela processen, både innan, under och efter uppdraget. Jag ger mina varmaste rekommendationer till NOX Consulting och hoppas att vi får nöjet att samarbeta igen i framtiden." 3
4.3
Riktiga Konsulter Länk 10% "Fördelar: Supertrevliga, ganska lågt arvode, ser till att skydda dig och ditt bolag, ger fina råd, skriver kontrakt mellan dig och kunden (bolaget är direkt leverantör). Nackdelen är dom presenterar få uppdrag vilket jag tror beror på ett starkt fokus på enbart Malmö-Lund. Jag får också in många uppdrag från regionen från andra leverantörer som RK aldrig presenterar." 1
4.0
Senterprise Länk 11.5%
"Har haft kontakt med två personer från Senterprise, båda har varit väldigt trevliga och måna om att både konsult och kund ska vara nöjda. Transparenta med avgift. Lite tråkigt med självfakturor, men det överlever man."

"En mäklare som inte är inlåst i dumma idéer om ""såhär gör vi"", där du istället får möjlighet att resonera och komma fram till en bra lösning på kontraktet. Jag och kund resonerade att vi ville ha direktkontrakt gentemot varandra, men jag blev hittad genom mäklare. Efter en väldigt lätt konversation med mäklaren, så löste vi det genom att mäklaren tar dubbelt arvode i 6 månader, för att sedan helt släppa mig fri till kund. Något liknande har jag aldrig ens kunnat föreställa mig med någon annan mäklare jag haft kontakt med. Vill lyfta fram min kontakt där, Christoffer Eklöf, som hittade lösningar istället för problem i allt. En riktig stjärna."

"Haft att göra med SEnterprise från och till i 10 år och har aldrig blivit annat än nöjd oavsett mäklare. Hjärtliga och öppna med sitt arvode och vad de gör. Var beredda att gå ner från 100 till 50kr/h på uppdrag där kunden var snål för att jag ville ta uppdraget."
4
4.9
Tech relations Länk 10%
"Diana är väldigt bra på att matcha konsult mot uppdrag. Hon skickar inte in första bästa utan är mån om kunden och handplockar alltid för bästa match. Tech Relations har många direktavtal med bra kunder så man slipper att folk skär emellan i flera led."
1
5.0
Teksystems Länk 16.5%
"Dålig transparens kring arvode och jag vet inte vad deras funktion är för mig som frilansare."

"Stor mäklare med mycket kunder. Är helt otransparenta gällande arvode. Säljarna är väldigt "säljiga", inte så sköna att ha och göra med."

"TEK är ju the mean machine, en stor best, men de har varit bra mot mig, lätta att ha att göra med och aldrig något trassel med att betala fakturan. Snabb fakturatid också (14 dagar). Ej transparenta med avgift som enda minus"
3
2.3
Tingent Länk 7%
"Jag hade mitt första uppdrag som frilansare via Tingent, och fick bra stöd och hjälp med nybörjarfrågor."

"Ärliga, sjyssta och alltid responsiva. Du har en personlig kontakt som följer dig. Öppna med vad de tar och det är inte hutlöst. Känns att jag kan lita på dem."
3
5.0

*Avgiften anges som ett snitt av de avgifter som frilansarna har uppgivit att mäklaren har tagit på deras specifika uppdrag. Den ger därmed inte den fulla bilden, då mäklares arvode som oftast varierar och kan variera kraftigt dessutom. Plus att man som frilansare i princip aldrig kan veta säkert vilken avgift en mäklare tar så länge som de inte får se kontraktet med kunden eller signerar ett trepartskontrakt, vilket dessvärre är ovanligt. Se avgiften som ett slags indikation snarare än någon fullständig sanning.
**Antal betyg anger hur många olika frilansare som betygsatt.
***Betyget är ett snitt av de betyg som frilansarna har lämnat om mäklaren. 1 är lägst och sämst och 5 är högst och bästa möjliga betyg.



Metodik


Alla verifierade frilansare i communityt Frilansare Sverige har fått möjlighet att ge betyg och skriva omdöme om mäklare som de har anlitat på något av sina uppdrag. Allting dubbelkontrolleras innan publicering. Här i ovan lista är personerna anonyma, men inte vid insamlingen - allt för att datan ska bli så korrekt som möjligt och gå att verifiera så att frilansaren i fråga verkligen har arbetat med mäklaren. Det går inte att ta bort något betyg eller omdöme efter att det har publicerats. Listan uppdateras löpande med nya omdömen och betyg i takt med att de skickas in till mig av de verifierade frilansarna. Allt började samlas in första gången 2025-02-28, men uppdragen kan ha utförts tidigare än så. Dock har alla uppdrag som hänvisas till i listan löpt som tidigast från 2020 och framåt i tiden. Ofta över flera år.

Varför gör jag det här?


Jag motiveras av att främja en öppen, transparent och effektiv arbetsmarknad där talanger kan fatta informerade beslut utifrån den information som finns tillgänglig. Tyvärr är dock den information som finns tillgänglig både svårtolkad och svåråtkomlig, vilket olika bolag och mellanhänder drar nytta av. Således vill jag minimera det kunskapsövertag som jag anser att både konsultbolag och konsultmäklare har för att frilansare och egenföretagare i större utsträckning ska kunna fatta egna, aktiva beslut kring vilken mellanhand, eller för den delen andra tjänster, som de vill anlita. Jag vill att talanger ska få maximerad ersättning, frihet och lycka samtidigt som kundföretagen ska kunna anskaffa rätt kompetens så effektivt som möjligt. Jag tror och hoppas att vi står inför en revolution av arbetsmarknaden där techsektorn leder vägen och där frilans, egenföretagande och remote-arbete blir allt mer vanligt.

Slutligen vill jag önska alla lycka till med att välja vilken ersättningsform de föredrar - att vara anställd eller egen, och om du vill bli frilanskonsult, att hitta frilanskonsultuppdrag och mäklare där ute. Om du vill bli frilansare - spana i så fall in min Frilansarguide som gör dig till frilansare på nolltid. Ställ gärna alla era frågor i mitt forum (se länk längre ned).

/Anna



Om du har några frågor om frilans eller tech kan du ställa dem i det här öppna forumet: Frilans & Tech

Anna Leijon close up photo






anna leijon's lion logo



NEWS LETTER

By subscribing, you will get notified when my next content is published before everyone else.